LAPAROSKOPSKA OPERACIJA ŽUČI

Laparoskopska operacija žuči se umjesto klasičnog operativnog reza od oko 15 – 20 cm izvodi kroz 3 od 4 ubode promjera 0.5 do 1 cm, bez potrebe reza strukture prednjeg trbušnog zida.

Laparoskopska operacija žuči

Laparoskopska operacija žuči se umjesto klasičnog operativnog reza od oko 15 – 20 cm izvodi kroz 3 od 4 ubode promjera 0.5 do 1 cm, bez potrebe reza strukture prednjeg trbušnog zida. Na određena mjesta na trbuhu postavljaju se cjevčice kroz koje se uvode kamere - teleskop i radni instrumenti.

Za izvođenje ove tehnološki zavisne procedure neophodno je posjedovanje laparoskopske opreme koja se sastoji iz laparoskopskog stuba i laparoskopskih instrumenata.

Sastavni dijelovi stuba su monitor za operatera i asistenta, kamera, elektrokirurška jedinica, insuflator za plin sa bocom ili centralnim napajanjem, pumpa za irigaciju i insuflaciju, kao i stativ na kojemu su smješteni svi dijelovi laparoskopskog stuba.

Laproskopski instrumenti su posebni instrumenti koji se razlikuju od običnih kirurških elemenata, jer su prilagođeni dužinom i oblikom radu kroz cijevčice.

Operacija se izvodi tako što je pacijent u općoj anesteziji u odgovarajućem položaju. Pacijentu se kroz pupak uvodi tanka igla (Veress), kroz koju se propušta plin (najčešće CO2 ), koji može biti na određenoj temperaturi i vlažnosti. Plin u trbuhu ima zadatak da podići prednji trbušni zid i na taj način stvori „radni prostor“, neophodan za dalji kirurški rad.

Nakon postizanja radnog pritiska od 12 - 14 mmHg, uvodi se cjevčica kroz koji se uvodi teleskop - laparoskop koji je spojen sa kamerom i monitorom. Zatim se uvode i preostale cjevčice kroz koje se postavljaju radni instrumenti, pomoću kojih kirurg oslobađa arteriju i vod žučne vrećice, koje se potom podvezuju.

Nakon operacije pacijent nekoliko sati kasnije može ustati i početi sa unosom tekućine i lake hrane, a bolnicu napušta istog dana ili sutradan. Aktivnosti pacijenta ovise od toga kako se on osjeća. Preporučuje se rana aktivacija i šetnja. Dan nakon operacije može se skinuti zavoj te se pacijent može tuširati. Kontrolni pregled se zakazuje najčešće tjedan dana nakon operacije.

Nakon laparoskopske operacije žući pacijent se vraća na posao nakon 7 dana, za razliku od klasične operacije, gdje taj period iznosi 4 do 6 tjedna. Nakon laparoskopske operacije prisutni su minimalni postoperativni bolovi, brži je oporavak i estetski efekt je dominantan, jer nema 15 cm dugačkog ožiljka. Operativni rizik je manji nego kod klasičnog operativnog zahvata. Brojne studije su pokazale da je broj komplikacija izuzetno nizak, a i ako se jave komplikacije, one su lako rješive.

Laparoskopska operacija žuči

Linker
20. travanj 2024 01:14